דרוש: ניהול

שיקום כלכלת המשפחה

ניהול כלכלת משק הבית ופרנסת המשפחה הוא ענין מורכב וחיוני בהשפעתו על החיים שלכם. ההתנגשויות בין סעיפי ההוצאות התופחות מול סעיפי ההכנסות המצומקות, משאירות לא אחת אדמה כלכלית חרוכה, ולפעמים עלולים אף לפרק את הבית.

תרבות הצריכה של דורנו בשילוב אפשרויות התשלום המרובות, גוררות אותנו לאובדן שליטה על ניהול כלכלת המשפחה. אם לא ניקח את המושכות לידינו אנו עשויים להתעורר כשנמצא את עצמנו עמוק בתוך הביצה של החובות.

כדי לנהל את כלכלת המשפחה בניהול נכון, יש לבסס את ההתייחסות אל משק הבית כאל עסק קטן, ולהיעזר במומחים היודעים לקרוא מספרים, להבין תהליכים כלכליים ומשפחתיים, ולמפות את הצרכים במיפוי מקצועי.

מיפוי הכנסות מול הוצאות

התחלת השיקום מתבצעת על ידי מיפוי מדויק של מפת ההוצאות מול מפת ההכנסות. זה נשמע קל ובהישג יד, אולם במציאות אנו נתקלים בראשי משפחות המתקשים לדעת ברורות את היקפי ההוצאות שלהם, דבר חודש בחודשו. תשלומים זורמים החוצה כנחלים אל הים והים איננו מלא. אנשים בדורנו מתקשים לעקוב אחרי התשלומים והוראות הקבע וכרטיסי האשראי.
את ההוצאות נחלק לשניים: הוצאות קבועות, כמו תשלומי משכנתא, שכר לימוד, ועד בית, וכדומה; מול הוצאות משתנות, שהן הוצאות על מזון, חשמל, מים, דלק, בילויים. ויש גם 'בלת"מים', שהם הוצאות לא צפויות, כמו תיקונים, מתנות, חופשות.
הפער בין ההכנסות להוצאות, הוא נקודת הפתיחה לבחינת מצבכם האמיתי לצורך שיקום ועלייה על דרך המלך.

גיבוש תקציב חודשי

בכלכלת משפחה בדיוק כמו בניהול עסק, יש לאשר את ההוצאות רק בהתאמה לתקציב שנקבע מראש, על בסיס חישוב הגיוני של ההכנסות. במהלך השיקום נגבש תקציב חודשי מפורט שבו יוקצה סכום כסף מסוים לכל אחד מסעיפי ההוצאות. תקציב זה יהיה מסגרת הבסיס להתנהלותכם הכלכלית השוטפת בהמשך.

תוכנית קיצוצים

אם במיפוי ההוצאות וההכנסות התגלה כי משק הבית גירעוני, יש להדק את החגורה ולהפנים את העבודה כי נדרשים קיצוצים בהוצאות.
קיצוץ הוצאות היא מיומנות שאותה יש ללמוד. למשל: השוואות מחירים טרום רכישות, בחירת מסלולים מוזלים ברכישת מוצרים ושירותים, מחזור המשכנתא, וויתור על חוגים או קורסים, ועוד. וכן, שינויים בהרגלי הצריכה: צמצום צריכת החשמל המים והסלולרי, העדפת תחבורה ציבורית, ויתור על מותרות תזונתיות.

קביעת סדרי עדיפויות

במסגרת הליך השיקום יש לשבת ולתעדף את צרכי המשפחה בסדר מדורג. יש לבדוק מה הכרחי וחיוני, ומה סובל דיחוי. היכן אפשר להצטמצם ולכמה זמן. עריכת רשימה של סדרי עדיפויות יכולה לגרום ל'פיצוצים' במשפחה, אולם אם הדיונים נערכים מתוך כבוד הדדי והתחשבות מרבית, אזי גיבוש סדר העדיפויות יכול להביא דווקא לקרבת לבבות ולגיבוש התא משפחתי.

צפיית הבלתי צפוי

הפתעות של הוצאות בלתי מתוכננות הן חלק מהחיים. סתימת שיניים או צנרת, תרופה או דליפה, יכולות להפתיע אותנו. גם אליהן יש להתכונן. הקו המנחה הוא לייחד 10%-20% מההכנסות להוצאות בלתי מתוכננות. כמו כן, מומלץ להפנות חלק מהכסף לחיסכון בשביל הוצאות בלתי מתוכננות.

שיתוף משפחתי

שיתוף כל בני הבית בתוכנית הכלכלית החדשה של המשפחה, חשוב מאוד להצלחתה. כמובן שיש לשתף את הילדים בצורה נבונה, שלא תיצור אצלם חרדות או פחדים מהעתיד הכלכלי.

המקצוענים שלנו

הניסיון והמקצוענות של מומחי 'תקומה פיננסית' יעזרו לכם לגבש תכנית שיקום כלכלית שתהיה גם יישומית בשטח ולא רק טובה על הנייר. הליווי המקצועי והאנושי של מומחי 'תקומה פיננסית' ייתן לכם תחושה שהשיקום לא רק כואב, אלא גם יעיל ומעשי, וכי הוא יחלץ אתכם מדרך החתחתים ויעלה אתכם על דרך המלך של בלימת הסחף לכיוון החובות.
אתם תיתנו בנו אימון ואנחנו ניתן לכם מקצוענות ואנושיות מהרגע הראשון ועד לסוף ההליך, הסוף הטוב שממנו תצאו לדרך חדשה.